-reklama-
Strona głównaMotywacjaJak ustalić odpowiedni cel treningowy? 

Jak ustalić odpowiedni cel treningowy? 

Jedną z podstawowych spraw przy treningu jest obranie sobie celu. Nie jest to łatwa rzecz, szczególnie jeżeli nie miało się wcześniej za dużego kontaktu ze sportem i ogólnymi zasadami z nim związanymi. Nie mając trenera personalnego, zarówno dobranie odpowiedniego treningu, zbilansowanej diety oraz odpoczynku i relaksu musi być dopasowane do potrzeb konkretnej jednostki.

Trzeba przy tym wszystkim pamiętać o celu, bez którego cały wysiłek jest na nic, dzięki któremu mamy motywacje i chęć do dalszego rozwoju. Jak to zrobić? Jakich zasad się trzymać? Jedną z podstawowych podejść obierania celów jest zasad S.M.A.R.T. Co ona oznacza?

Jest to rozwinięcie poszczególnych liter, a mianowicie:

S – konkretny, szczegółowy (ang. specific)

twój cel musi być dokładnie i szczegółowo sprecyzowany/opisany. Jeżeli nie jest, już po niedługim czasie twoje chęci i motywacja zacznie drastycznie spadać, a co za tym idzie, twój trening nie będzie już tak efektywny jak kiedyś (o ile jeszcze w ogóle będziesz trenować!)

M – konkretny i mierzalny (ang. measurable/meaningful)

każdy postęp w swoich treningach musisz zmierzyć i określić. Brak postępów lub ich niewidoczność działa destruktywnie na twoje chęci do dalszej pracy;

A – osiągalny/ambitny (ang. achieveable/ambitious)

twój cel powinien być zarówno ambitny, jak i jednocześnie osiągalny. Wszystko jest zależne od twoich możliwości, ambicji i chęci

R – realny(ang. realistic)

musisz być zorientowany na wyniki, trenuj, kontroluj i bądź świadomy swoich możliwości, nie odpuszczaj-nigdy!

T – mierzalny czasowo (ang. time-ralated)

każdy cel musi być określony czasowo. Masz problem z precyzowaniem długoterminowych planów? Rozbij je na tzw. kamienie milowe. Pomoże Ci to nie tylko dokładnie określić termin danego przedsięwzięcia, ale również utrzymać motywacje na najwyższym poziomie!

Poprzedni artykuł Klucz do sukcesu
Następny artykułJakiego dietetyka wybrać?
Uliczny-Trening
Uliczny-Treninghttps://workoutathletes.com/forum
Uliczny-Trening.pl - założeniem tego portalu jest stworzenie kompletnego przewodnika po Street Workout. Dzięki niemu osiągniesz przemianę "Od zera - do Street Workoutera" Znajdziesz tu artykuły począwszy od rozpoczęcia treningów, przez metody treningowe po odżywianie i wiele więcej ciekawych zagadnień.
Podobne Artykuły
- Reklama -

Więcej Popularnych