-reklama-
Strona głównaSuplementyCzy warto stosować suplementy diety?

Czy warto stosować suplementy diety?

Organizm osoby ćwiczącej może być narażony na większą utratę minerałów i witamin. Jeśli Twoja dieta nie jest idealna, powinieneś uzupełniać je za pomocą suplementów diety.

Jakie działanie mają suplementy diety?

Suplementy diety mają za zadanie uzupełnianie tych substancji, których nie możesz dostarczyć w normalnej diecie. Istnieje wiele rodzajów takich preparatów, które są dopasowane do potrzeb różnych osób, także sportowców.

Sprawdź nasze Plany Treningowe – Za jedyne 49zł

Gdy Twoja dieta jest prawidłowa, to znaczy, jesz dużo owoców i warzyw i przyjmujesz odpowiednią ilość białek, tłuszczu i węglowodanów, wtedy suplementacja nie jest konieczna. Organizm dostaje z pożywienia wszystkie składniki odżywcze.

Czasem w diecie brakuje tylko jednego składnika i dzięki suplementom diety, można go uzupełnić. Przykładowo – na rynku jest wiele preparatów z luteiną, które uzupełniają jej niedobór, gdy nie jest warzyw z ciemnymi liśćmi. Osoby unikające jedzenia ryb i tłuszczów roślinnych tłoczonych na zimno, powinny uzupełniać niedobór kwasów omega-3 i omega-6.

Niektóre suplementy przyjmuje się przed treningiem po to, by zwiększyć jego wydajność. Są to na przykład środki z kofeiną, ostrą papryką, l-karnityną i innymi substancjami, które poprawiają metabolizm i sprawiają, że mamy tymczasowo nieco więcej energii.

Suplementy diety dostarczają także substancji roślinnych, które usuwają wolne rodniki, wzmacniają stawy, poprawiają metabolizm i mają inne, pozytywne działania. Pamiętaj jednak o tym, że suplementy diety nie mają za zadanie leczyć i producent nie może im przypisywać takich właściwości.

Bardzo często na aptecznej półce można znaleźć dwa preparaty, które mają niemal identyczny skład, a mimo to tylko jeden z nich jest suplementem diety, natomiast drugi to lek. Wszystko zależy od tego, jak producent zarejestrował dany preparat.

Wybór suplementów diety w aptekach, sklepach zielarskich i sklepach dla sportowców jest tak duży, że trudno dobrać odpowiednie preparaty dla siebie. Ważnym wskaźnikiem jest ilość składników aktywnych, które wchodzą w skład suplementu – im jest go więcej, tym lepiej.

Skąd biorą się kontrowersje na temat suplementów diety?

Nowym trendem w mediach jest określanie suplementów diety, jako groźnych preparatów, które mogą niekorzystnie wpływać na nasz organizm. Wiele osób zwraca uwagę na opakowania preparatów i nie decyduje się na zakup tych środków, które mają na opakowaniu napis „suplement diety”.

Nie ma to oczywiście nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem, ponieważ zadaniem suplementu diety, jest uzupełniać te substancje, które są potrzebne naszemu organizmowi.

Nie można im przypisywać działania leczniczego, ale nie są one także szkodliwe, jeśli stosujemy je zgodnie z zaleceniami. Suplementy nie muszą przechodzić długotrwałych badań i zawierają zwykle znacznie mniej substancji aktywnych niż leki, które mają podobne działanie. Ważne jest to, by przyjmować je w rozsądnych ilościach i tylko wtedy, gdy jest to naprawdę potrzebne. Nagonka na suplementy diety pojawiła się dlatego, że ludzie przyjmują ich zbyt dużo i nie konsultują ich stosowania z lekarzem lub farmaceutą.
Jeśli cierpisz na jakieś dolegliwości, stosowanie suplementów diety będzie złym rozwiązaniem, gdyż ich działanie jest zbyt słabe. Mogą one pełnić rolę wspomagającą.

Dołącz do naszej sportowej rodziny: WorkoutAthletes.com/Forum

Poprzedni artykułWołowina w diecie sportowca
Następny artykułInsulina, a trening
Uliczny-Trening
Uliczny-Treninghttps://workoutathletes.com/forum
Uliczny-Trening.pl - założeniem tego portalu jest stworzenie kompletnego przewodnika po Street Workout. Dzięki niemu osiągniesz przemianę "Od zera - do Street Workoutera" Znajdziesz tu artykuły począwszy od rozpoczęcia treningów, przez metody treningowe po odżywianie i wiele więcej ciekawych zagadnień.
Podobne Artykuły
- Reklama -

Więcej Popularnych